Maciej Dziewięcki

Kubuś Puchatek i jego kultowe powiedzonko

Kubuś Puchatek jest bez wątpienia niemal od 100 lat jedną z najbardziej popularnych postaci literackich. Prawie każdy poznał go we własnym dzieciństwie i prawie każdy zapoznawał z nim własne dzieci. Ale jak dokładnie się w niego słuchamy to głosi on prawdy nie tylko dla dzieci, a uniwersalne.
kubus-puchatek
Kubuś Puchatek

Kubusiowo Puchatkowe powiedzonko w „11 KOBIETach …”

„– Sądzę, że czas na małe co nieco, jak mawiał Kubuś Puchatek. Coś przekąsimy.”

Pierwsza część tomu Czerwiec pierwszy rozdział z cyklu Bibiana Isabelle, 85-ta strona.

„Małe co nieco” to już kultowy związek frazeologiczny. I dokładnie tak jak w przypadku Kubusia Puchatka używany jest gdy ktoś zgłodnieje, przychodzi czas jego posiłku i wcale nie oznacza, że ma ochotę na mały posiłek. Akurat w przypadku, w którym Marcin użył tego zwrotu,  użył go niemal dosłownie. Proponował Belli niezbyt dużą, aczkolwiek trzydaniową wieczorną przekąskę. Najbardziej włoską z włoskich przystawek, sałatkę słodko-słono-ostrą i genialną zupę krem, też włoską.

W tym powiedzeniu tkwi ogrom miłości Kubusia do jedzenia. Dla niego hedonistyczną rozkoszą był miodek. Dla niego po to się żyło, by jeść, a nie na odwrót. Jakże to pozytywnie kształtuje osobowość.

Tych kultowych powiedzeń Kubusia jest więcej. Wiele z nich używanych jest w politycznych memach. „Małe co nieco” jest moim ulubionym i przynajmniej na razie na nim przestanę.

Kubuś Puchatek - powieść

To powieść dla dzieci A. A. Milne, brytyjskiego pisarza, z 1926 roku. Pierwsze polskie wydanie w przekładzie Ireny Tuwim ukazało się w 1933 roku. Jako ciekawostkę mogę podać, że przekład ten jest daleki od oryginału, to coś pośredniego między przekładem o wolną interpretacją. Dokładny przekład ukazał się dziełem Moniki Adamczyk-Grabowskiej w 1986 roku. Wzbudził negatywne reakcje czytelników i krytyków. Przyzwyczajenie jest drugą naturą człowieka. Kubuś Puchatek Ireny Tuwim wrósł bowiem w kod genetyczny kilku pokoleń czytelników.

Współtwórcą Kubusia Puchatka był angielski ilustrator EH Shepard. Ale znana nam postać Kubusia Puchatka bynajmniej nie jest dziełem jego pierwotnych autorów. W 1930 roku wyłączne prawa handlowe do Kubusia Puchatka nabył od A. A. Milne amerykański twórca komiksów Stephen Slesinger. To on ubrał Kubusia w czerwoną kusą koszulkę, ubarwił go na żółto i zaokrąglił jego kształty. A później drobne poprawki dokonane zostały prze Walt Disney Company, którym na część praw do Kubusia zostały udzielone licencje w 1961 i 1983 roku.

Najbardziej popularna znany nam obraz Kubusia to ten Disneyowski, ale duszy i mądrości Kubusia stworzonej przez A. A. Milne wraz z powiedzonkami Kubusia nie można zmienić.

kubus-puchatek

Zdjęcia:

1. Obraz OpenClipart-Vectors z Pixabay

2. Autorstwa A. A. Milne (writer), E. H. Shepard (illustrator) – hgGq4OLfj599 – A at Google Cultural Institute maximum zoom level, Domena publiczna

Spodobało się - udostępnij

Newsletter

Mój newsletter to najlepszy sposób by nie przegapić niczego co dzieje się wokół „11 KOBIET …” i co ma do powiedzenia autor powieści. 

Przeczytaj pozostałe Inspiracje

Wakacyjne destynacje - grecka wyspa

Wakacyjne destynacje – grecka wyspa

Grecka Wyspa. Morze, ciepłe. Plaże, też piaszczyste. Wodne jaskinie. Knajpki z doskonałym jedzeniem, ouzo i winami. Skaliste tereny. Koloryt zabudowy, tradycyjnie biały z błękitem. Małe

Spływ kajakowy Wkrą

Spływ kajakowy Wkrą

Woda, natura, trochę niezbyt trudnego wysiłku fizycznego, spora dawka relaksu, mazowieckie pola, łąki, lasy, wioski. Całkiem niezła alternatywa na spędzenie jednego dnia letniego weekendu. Tylko

rzeczywistość miesza się z fantazją

zapisz się do newslettera

Mój newsletter to najlepszy sposób by nie przegapić niczego co dzieje się wokół „11 KOBIET …” i co ma do powiedzenia autor powieści.