Kubusiowo Puchatkowe powiedzonko w „11 KOBIETach …”
„– Sądzę, że czas na małe co nieco, jak mawiał Kubuś Puchatek. Coś przekąsimy.”
Pierwsza część tomu Czerwiec pierwszy rozdział z cyklu Bibiana Isabelle, 85-ta strona.
„Małe co nieco” to już kultowy związek frazeologiczny. I dokładnie tak jak w przypadku Kubusia Puchatka używany jest gdy ktoś zgłodnieje, przychodzi czas jego posiłku i wcale nie oznacza, że ma ochotę na mały posiłek. Akurat w przypadku, w którym Marcin użył tego zwrotu, użył go niemal dosłownie. Proponował Belli niezbyt dużą, aczkolwiek trzydaniową wieczorną przekąskę. Najbardziej włoską z włoskich przystawek, sałatkę słodko-słono-ostrą i genialną zupę krem, też włoską.
W tym powiedzeniu tkwi ogrom miłości Kubusia do jedzenia. Dla niego hedonistyczną rozkoszą był miodek. Dla niego po to się żyło, by jeść, a nie na odwrót. Jakże to pozytywnie kształtuje osobowość.
Tych kultowych powiedzeń Kubusia jest więcej. Wiele z nich używanych jest w politycznych memach. „Małe co nieco” jest moim ulubionym i przynajmniej na razie na nim przestanę.
Kubuś Puchatek - powieść
To powieść dla dzieci A. A. Milne, brytyjskiego pisarza, z 1926 roku. Pierwsze polskie wydanie w przekładzie Ireny Tuwim ukazało się w 1933 roku. Jako ciekawostkę mogę podać, że przekład ten jest daleki od oryginału, to coś pośredniego między przekładem o wolną interpretacją. Dokładny przekład ukazał się dziełem Moniki Adamczyk-Grabowskiej w 1986 roku. Wzbudził negatywne reakcje czytelników i krytyków. Przyzwyczajenie jest drugą naturą człowieka. Kubuś Puchatek Ireny Tuwim wrósł bowiem w kod genetyczny kilku pokoleń czytelników.
Współtwórcą Kubusia Puchatka był angielski ilustrator EH Shepard. Ale znana nam postać Kubusia Puchatka bynajmniej nie jest dziełem jego pierwotnych autorów. W 1930 roku wyłączne prawa handlowe do Kubusia Puchatka nabył od A. A. Milne amerykański twórca komiksów Stephen Slesinger. To on ubrał Kubusia w czerwoną kusą koszulkę, ubarwił go na żółto i zaokrąglił jego kształty. A później drobne poprawki dokonane zostały prze Walt Disney Company, którym na część praw do Kubusia zostały udzielone licencje w 1961 i 1983 roku.
Najbardziej popularna znany nam obraz Kubusia to ten Disneyowski, ale duszy i mądrości Kubusia stworzonej przez A. A. Milne wraz z powiedzonkami Kubusia nie można zmienić.
Zdjęcia:
1. Obraz OpenClipart-Vectors z Pixabay
2. Autorstwa A. A. Milne (writer), E. H. Shepard (illustrator) – hgGq4OLfj599 – A at Google Cultural Institute maximum zoom level, Domena publiczna