Maciej Dziewięcki

Machiawelizm

Czym jest Machiawelizm? Czy to całkowicie amoralna sztuka manipulacji? A może zbiór myśli zawierających prawdy o ludziach, społecznościach, władcach?
Machiawelizm
Machiavelli

Machiavelli w „11 KOBIET ..”

„– On ma rację. W tej opowieści zwróciłem uwagę na jeden fragment: gdy dałeś Belli prowadzić maserati. – Rysio dostrzegł szczegół, który zaprzeczał tezom kolegów. – Żaden normalny facet nie powierzyłby kochance nowej zabawki. To nie była transakcja. Który z was zrobiłby coś takiego?
Po kolei każdy z nich stwierdził, że niczego takiego by nie zrobił.
– Ale ja znam Marcinkowskiego. To jest Machiavelli. Mógł z góry to uknuć jako bonus transakcyjny – powiedział Darek, nadal patrząc na sprawę z czysto handlowego punktu widzenia.”

Trzeci rozdział z cyklu „W dwadzieścia lat później” pierwsza część tomu „Czerwiec” strona 152

Czy Darek miał rację przyrównując Marcina do Machiavellego ?

Machiawelizm

Makiawelizm (od nazwiska włoskiego filozofa Machiavellego) – cecha osobowości, polegająca m.in. na braku uczuć wyższych, instrumentalnym traktowaniu innych i chłodnych relacjach interpersonalnych.

Osoby z tą cechą osobowości często manipulują innymi, chcąc osiągnąć zyski tylko dla siebie. Nie liczą się z potrzebami partnerów interakcji. Są nieufni i lekceważący.             

Za Wikipedią.

Czy faktycznie Marcinowi można przypisać te wszystkie cechy?

A może Darek użył całkowicie w uproszczonym znaczeniu to porównanie, tak w najbardziej potocznym, w którym cechą dominującą jest sztuka manipulacji ludźmi, nie do końca w pejoratywnym, znaczeniu tego słowa, a nawet bardziej wpływania na ich decyzje i zachowania, owszem dla uzyskania korzyści, ale nie tylko dla siebie?

Machiawelizm

Makiawelizm stał się składnikiem „ciemnej triady” pojęcia psychologicznego określającego trzy właściwości dyspozycyjne, które są społecznie niepożądane, lecz stanowią przejaw „normalnej” zmienności w obrębie osobowości. Obok makiawelizmu pozostałymi są narcyzm i psychopatia. Osoby o wysokim poziomie tych cech częściej popełniają przestępstwa, wywołują niepokój społeczny i są przyczyną poważnych problemów dla organizacji, zwłaszcza jeśli zajmują stanowiska kierownicze. Osoby te łączy też brak empatii, bezduszność i egoizm, przedmiotowy stosunek do ludzi, tendencja do manipulacji interpersonalnej i eksploatacji partnerów.

Niccolò di Bernardo dei Machiavelli

Machiawelizm

Żył na przełomie XV i XVI wieku. Jeden z najwybitniejszych przedstawicieli renesansowej politycznej myśli. Florentczyk. Filozof, prawnik, pisarz, dyplomata, historyk. Jeden z wielu geniuszy florenckiego renesansu. Inni też stanowili inspirację do „11 KOBIET …” jak chociażby Leonardo da Vinci, o którym będziecie mogli poczytać za kilka dni.

Większość swoich myśli zawarł w traktacie o sprawowaniu władzy „Książe”. Myśli te posłużyły do stworzenia pojęcia „Machiawelizm”. Jego dzieła trafiły na kościelny indeks ksiąg zakazanych – nota bene w doskonałym towarzystwie bo choćby z Dante Aligherim, Baconem, Balzakiem, Boccacio, Bruno, Kartezjuszem, Diderotem, Dumas (ojcem i synem), Flaubertem, Galileuszem, Kalwinem, Kantem, Keplerem, Kopernikiem, Lutrem, Mickiewiczem, Owidiuszem, Pascalem, Rejem, de Sade,  George Sand, Sartre, Spinozą, Wolterem, Zolą, czy z przekładami biblii na języki narodowe.

Pozostawmy na boku ocenę moralną myśli Machiavellego, tych z „Księcia” także. Jedno jest niezaprzeczalne był geniuszem i wizjonerem. Do dnia dzisiejszego wielu polityków implementuje jego myśli do swoich działań. Nawet w bieżącym czasie w Polsce jeden z nich jest do niego porównywany. Najbardziej wpływowy. W tych porównaniach analizowana jest nie tylko jego skuteczność, ale również właśnie strona moralna. Są nawet tezy, że w kategorii skuteczności nie dorównuje mistrzowi, natomiast przewyższa go amoralnością. Wydaje się, że w przypadku Machiavellego  amoralność była wyłącznie pochodną skuteczności. W naszym przypadku amoralność ma znacznie więcej składników bazowych.

Najbardziej znana myśl Machiavellego  to „cel uświęca środki”. Nie on był jej twórcą, bo łacińska maksyma „exitus acta probat”. On tę maksymę rozpropagował i zalecał jej stosowanie w świecie politycznym. Należy zauważyć, że polityka w jego rozumowaniach była pojęciem węższym niż dzisiaj powszechnie używane. Nie obejmowała bowiem choćby wychowania, realizacji ideałów czy moralności, a wyłącznie bezpieczeństwo zewnętrzne i wewnętrzne, stabilność i zamożność. Państwo, do którego odnosiła się polityka nie posiadało pierwiastka boskiego, a było tworem całkowicie ludzkim, niezależnym od wiary, a podlegającym działaniom rozumu. Jeżeli jego najbardziej znaną myśl będziemy analizować właśnie w tych kontekstach to w dużej mierze ograniczymy postrzeganie amoralności w jego koncepcjach, a jednocześnie znajdziemy źródła najmocniej przypisujące mu amoralność.

Zapewne nie był pierwszym, dla którego wiedza psychologiczna była niezwykle istotna w zarządzaniem państwem jako zbiorem jednostek ludzkim, ale był pierwszym, który to zdefiniował. Skupiał się na odkrywaniu reguł skutecznego działania. Oprócz psychologii kluczowym do tego była wiedza historyczna oraz obserwacje empiryczne, gdyż to wszystko pozwalało na przewidywanie zachowań ludzkich, które były powtarzalne, albowiem natura ludzka jest stała.

Posiadał wizjonerską koncepcję armii. W najbardziej zamożnych, rozwiniętych krajach europejskich, także we włoskich państewkach, do tamtych czasów niemal wyłącznie funkcjonowały armie zaciężne. Według niego najbardziej skuteczną i ekonomiczną były armie narodowe, złożone z obywateli danego państwa kierujących się patriotyzmem, a nie chęcią zysku.

Według Machiavellego  losem rządził w dużej mierze przypadek. Przeciwstawił się w tym stwierdzeniu średniowiecznym tezom mówiącym o dominującej roli opatrzności boskiej. Przyglądając się dzisiejszej polityce można mieć wrażenie, że te średniowieczne tezy, gdzieniegdzie stały się domeną, prowadzącą do zaniechania racjonalnych działań i tłumaczenia niepowodzeń. Żeby było bardziej kuriozalnie, na ogół, w strukturach, u przywódców, którzy większość myśli Machiavellego  wdrażają w życie. Ale działaniom przypadku w losie społeczności i jej jednostek można było się przeciwstawić i ograniczyć jego skutki do minimum. Do tego służyła cnota „virtù”. Kompleks sprawności zarządczo-politycznej zawierający zdolności do podejmowania decyzji i szybkiego działania, inicjatywy, energię.

Cytaty z Machiavellego

To mój subiektywny wybór. Będzie wiele, choć  i tak w stosunku do liczby złotych myśli Machiavellego niewiele. Jakże one są uniwersalne i nadal prawdziwe po upływie 500 lat.

"Racja nic nie znaczy, gdy nie jest poparta siłą"
"w polityce bezbronni prorocy nie zwyciężają"
"okrucieństwo i terror należy stosować, ale rozsądnie i tylko w miarę potrzeby"
„Ten, kto pragnie być idealnie dobrym i żyje wśród ludzi, którzy tacy nie są, zginie na pewno.”
„Ludzi należy albo zjednywać sobie, albo niszczyć. Za drobne krzywdy bowiem będą się mścili, a za wielkie już nie będą w stanie.”
„Dużo bezpieczniej jest budzić lęk, niż miłość, jeśli nie możesz mieć jednego i drugiego.”
„Ten, kto ma władzę, nie musi nikogo za nic przepraszać.”
„Polityk nie może być niewolnikiem własnych słów.”
„Wojny zaczynają się wtedy, kiedy chcesz, ale nie kończą się wtedy, kiedy prosisz.”
„Pierwszym sposobem na to, by ocenić inteligencję władcy, jest przyjrzeć się ludziom, jakimi się otoczył.”
„Mądry robi od razu to, co głupiec zmuszony będzie zrobić dopiero na koniec.”
„Syn potrafi nieraz wykazać hart ducha na wieść, że stracił ojca. W rozpacz wpędza go dopiero wiadomość, że utracił spadek.”
„Ludzie będą zawsze dla ciebie źli, jeżeli konieczność nie zmusi ich do tego, by byli dobrzy.”
„Albowiem krzywdy powinno się wyrządzać wszystkie naraz, aby krócej doznawane, mniej tym samym krzywdziły, natomiast dobrodziejstwa świadczyć trzeba po trosze, aby lepiej smakowały.”
„powszechna to wada ludzi nie pamiętać o burzy, gdy morze spokojne”
„gdy się krzywdzi człowieka, należy czynić to w ten sposób, aby nie trzeba było obawiać się zemsty”
„Każdy widzi za jakiego uchodzisz, lecz bardzo niewielu wie, kim jesteś...”
„Trojakiego bowiem rodzaju są rozumy ludzkie: jedni pojmują o własnych siłach, drudzy gdy im kto wyłoży, a trzeci rodzaj jest ten, co ani sam, ani przy cudzej pomocy nic nie pojmie. Pierwszy rodzaj nazywamy doskonałym rozumem, drugi dobrym, trzeci nic wartym czyli złym.”
„... ludzie szkodzą z bojaźni lub przez nienawiść.”
„Ponieważ ludzie kochają, gdy im się podoba, a boją się, gdy podoba się księciu, przeto mądry książę powinien oprzeć się na tym co od niego zależy, a nie na tym, co zależy od drugich.”
„W ogóle cudza zbroja albo ci spada z pleców, albo ci ciąży, albo cię gniecie.”
„Nie bez racji mawiają ludzie mądrzy, że aby przewidzieć przyszłość, należy poznać przeszłość, ponieważ wszystko, co na świecie się dzieje, ma swój odpowiednik w minionych czasach.”
„Książę przeto nie ma potrzeby posiadać wszystkich wyżej wyliczonych cnót: musi on tylko udawać, że je posiada.”
„... zwycięstwo odniesione orężem obcym nie jest prawdziwe.”
„Do prowadzenia wojny potrzeba czterech rzeczy: żołnierzy, broni, chleba i pieniędzy, lecz to dwie pierwsze są najważniejsze. Gdy trzeba żołnierze mogą za pomocą broni zdobyć chleb i pieniądze, lecz chleb i pieniądze nie zdobędą dla ciebie żołnierzy i broni.”
„Chcę iść do piekła, nie do nieba. W piekle będę miał towarzystwo papieży, królów i książąt, a w niebie są sami żebracy, mnisi, pustelnicy i apostołowie.”
„To zmiana zawsze budzi apetyt na następną.”
„Nie ma bowiem innego sposobu, by ustrzec się pochlebstw, jak tylko sprawić, aby ludzie pojęli, że cię nie obrażają, gdy mówią ci prawdę; lecz jeśli każdy będzie mógł ci powiedzieć prawdę, nie będziesz miał szacunku.”
„I nie ma rzeczy, która by się tak sama przez się zużywała, jak hojność; przez to samo, że jej używasz, tracisz zdolność używania jej i stajesz się biednym i pogardzanym, lub gdy chcesz uniknąć ubóstwa, chciwym i znienawidzonym.”
„Ludzie bowiem zmieniają swoich władców ochoczo, licząc na poprawę, a nadzieja ta pobudza ich do zbrojnych wystąpień przeciw sprawującemu władzę - w tym to są oszukani, gdyż doświadczają niebawem , że z deszczu pod rynnę wpadli.”
„[Książę] powinien zatem zachęcać swych obywateli, aby bez przeszkód uprawiali swój zawód czy to w handlu, czy uprawie roli, czy w jakimkolwiek zawodzie i aby nikt nie obawiał się wzbogacać swego mienia z lęku, że mu je zabiorą, ani otworzyć handlu ze strachu przed podatkami; książę powinien przygotować nagrody dla tych, którzy chcą wykonywać te prace i dla każdego, kto myśli, jak wzmocnić swe miasto lub państwo.”
„Bowiem ogólna reguła, która nigdy nie zawodzi, jest taka, że jeśli książę sam nie jest mądry, nie może mieć dobrych doradców.”
„Neutralności nie żąda od ciebie nigdy ta strona, która ci dobrze życzy, neutralności zawsze domaga się od ciebie twój wróg.”
„Przyjaźnie, które pozyskuje się zapłatą, a nie wielkością i szlachetnością umysłu, są wprawdzie zasłużone, lecz w istocie nie istnieją i nie można z nich w potrzebie korzystać.”
„Koniecznie trzeba jednak wiedzieć, jak skrywać tę cechę i być wielkim roszczeniowcem i obłudnikiem; a ludzie są tak prości i tak poddani bieżącym koniecznościom, że kto chce oszukiwać, zawsze znajdzie takiego, który da się nabrać.”
„Fortuna jest kobietą i odtrąca tych, którzy nie bywają zuchwali; dlatego też jako kobieta ulega najczęściej młodym, którzy nie grzeszą oględnością, lecz rozkazują jej butnie i śmiało.”

Na koniec Przemysław Gintrowski i jego ballada „Machiavelli”

Spodobało się - udostępnij

Newsletter

Mój newsletter to najlepszy sposób by nie przegapić niczego co dzieje się wokół „11 KOBIET …” i co ma do powiedzenia autor powieści. 

Przeczytaj pozostałe Inspiracje

Wakacyjne destynacje - grecka wyspa

Wakacyjne destynacje – grecka wyspa

Grecka Wyspa. Morze, ciepłe. Plaże, też piaszczyste. Wodne jaskinie. Knajpki z doskonałym jedzeniem, ouzo i winami. Skaliste tereny. Koloryt zabudowy, tradycyjnie biały z błękitem. Małe

Spływ kajakowy Wkrą

Spływ kajakowy Wkrą

Woda, natura, trochę niezbyt trudnego wysiłku fizycznego, spora dawka relaksu, mazowieckie pola, łąki, lasy, wioski. Całkiem niezła alternatywa na spędzenie jednego dnia letniego weekendu. Tylko

rzeczywistość miesza się z fantazją

zapisz się do newslettera

Mój newsletter to najlepszy sposób by nie przegapić niczego co dzieje się wokół „11 KOBIET …” i co ma do powiedzenia autor powieści.