Niagara Falls i kanadyjska prowincja Ontario w „11 KOBIETach …”
„W renomowanej szkole językowej dla obcokrajowców załatwiłem im pięć trzytygodniowych obozów językowych, dość ekskluzywnych. Najpierw spędzą trzy tygodnie w Anglii, w Londynie i Brighton, następne w Kanadzie, w prowincji Ontario, kawałek od Toronto, niedaleko Niagara Falls, kolejne w USA, na Florydzie, na Siesta Key Beach. Później długi lot do Australii, do Queenslandu w okolice Townsville, jak najbliżej Wielkiej Rafy Koralowej, i na koniec powrót do Europy, do Szkocji, na Isle of Mull w Tobermory. Kolorowy zawrót głowy.”
Pierwszy rozdział z cyklu „Bibiana Isabelle” część pierwsza tomu „Czerwiec” 60-ta strona.
Córki Marcina wyjechały na międzynarodowy obóz języka angielskiego. Gdzie angielski jest językiem urzędowym i mówi nim największy odsetek mieszkańców? Oczywiście, że w Wielkiej Brytanii i USA. Ale także w Kanadzie, Australii, Nowej Zelandii, RPA i Irlandii. Tak więc wybór Kanady na międzynarodowy obóz języka angielskiego był oczywistością. Dlaczego Ontario w okolicach wodospadu Niagara? Bo to najlepsze miejsce Kanadzie dla prawie dorosłej i dorosłej młodzieży. Jeden z najpiękniejszych tworów natury czyli Niagara Falls. Może najbardziej znany wodospad na świecie, a przy tym bardzo łatwo dostępny. Największy obszar zurbanizowany w Kanadzie z nowoczesnym Toronto, a zarazem najbardziej multikulturowy. To wszystko nad olbrzymim jeziorem Ontario wokół, którego są nie tylko tereny zurbanizowane, ale też piękna natura. A kawałek dalej w prowincji Ontario stolica kraju Ottawa, cztery z pięciu Wielkich Jezior Ameryki Północnej, mnóstwo innych mniejszych jezior i rzek, parki narodowe i Zatoka Hudsona. Nie ma dwóch zdań, to najatrakcyjniejszy rejon Kanady dla nastolatek.
Niagara Falls
Wodospad graniczny między Kanadą, a USA na pięćdziesięciopięcio-kilometrowej rzece Niagara między dwoma z pięciu Wielkich Jezior Ameryki Północnej, Erie z którego rzeka wypływa, a Ontario.
Składa się z trzech części: dwóch amerykańskich American Falls (Wodospad Amerykański) i Bridal Veil Falls (Wodospad Ślubny Welon) oraz kanadyjskiej Horseshoe Falls (Wodospad Podkowa). Amerykańskie części mają 21-30 m wysokości oraz 320 m szerokości i są od siebie oddzielone Luna Island (Księżycową Wyspą). Kanadyjska część większa, ładniejsza, bardziej spektakularna leży od amerykańskiej w odległości ok 1 km, jest od niej oddzielona Goat Island (Kozią Wyspą) połączoną z lądem dwoma mostami. Ma 53 m wysokości i 790 m szerokości. Wodospad po stronie amerykańskiej leży w stanie New York, w kanadyjskiej w prowincji Ontario. Po obu jego stronach leżą miasteczka Niagara Falls, Ontario i New York. Wody z wodospadu zasilają dwie elektrownie wodne: kanadyjską i amerykańską.
Ze strony amerykańskiej polscy turyści mogą swobodnie przemieścić się na stronę kanadyjską gdyż nie jest wymagana kanadyjska wiza turystyczna. Przejście przez most kosztuje 0,5 USD i zajmuje około 2 godzin. Najatrakcyjniej wodospad wygląda i robi największe wrażenie z pokładu małych statków, które podpływają pod same kaskady. Od strony kanadyjskiej w sezonie wodospad po zmroku jest podświetlany tęczowymi reflektorami. Najpełniejsza panorama wodospadu i okolic, aż po Toronto dostępna jest z platformy widokowej umieszczonej na wysokości 143 m na 160 metrowej wieży Skylon Tower.
Miasteczko Niagara Falls Ontario to nie tylko możliwość doznań piękna wodospadu, to także mini zagłębie kasyn.
Wodospad Niagara to ispiracja dla malarzy, pisarzy, szczególnie kryminałów, muzyków i filmowców. Ma swój udział w Piratach z Karaibów i Supermanie II. Od filmu z 1963 r Niagara m. in. z Marilyn Monroe Niagara stała się miejscem pielgrzymek nowożeńców.
Toronto – stolica prowincji Ontario – miasto dla każdego
Toronto – największe miasto w Kanadzie i stolica prowincji Ontario. Czwarte najbardziej zaludnione miasto w Ameryce Północnej Mieszka w nim ok. 2,8 mln mieszkańców, zaś w aglomeracji miejskiej Greater Toronto ok. 6,7 mln, zaś w całym zurbanizowanym rejonie zwanym Golden Horseshoe (Złota Podkowa) wokół północno-zachodniego brzegu Jeziora Ontario ok 9,8 mln mieszkańców. To najbardziej wieloetniczne miasto na świecie z ponad 150 grupami etnicznymi, w tym Polonią liczącą ponad 250 tys. Mieszkańców, z których tylko ok. 80 tys. mówi po polsku i z tytułem World’s Most Multicultural City nadanym przez ONZ. Latem średnia maksymalna temperatura dobowa osiąga do 27°C. Toronto to zarówno biznesowe dzielnice wieżowców, jak enklawy mieszkalne z epoki wiktoriańskiej i edwardiańskiej, to najważniejsze muzea, teatry i uczelnie w Kanadzie oraz symbol miasta CN Tower, najwyższa do 2007 roku budowla na świecie o wysokości 553 m. To także najprężniejsze miasto Kanady pod względem biznesowym i przemysłowym.
Toronto i Kanada są na mojej liście miejsc do odwiedzenia. Pojawiają się dwa drobne problemy. Niestety nie jestem Marcinem z „11 KOBIET …”, a to dość kosztowna eskapada. I jeszcze ze względu na rozległość kraju czasochłonna. Bo Toronto i dość szeroko rozumiane okolice to priorytet, ale Kanady urok to także dzika przyroda, która występuje tam na daleko rozrzuconych od siebie krańcach kraju.
Prowincja Ontario
Tu znajduje się stolica Kanady Ottawa z siedzibą parlamentu, największe miasto Kanady Toronta i największy obszar zurbanizowany Golden Horseshoe. Tu wymyślono hokej na lodzie. Ontario to 1.076 tys. km2 czyli jest ponad trzykrotnie większe od Polski, przy 13,5 mln mieszkańców i gęstości zaludnienia 13 osób/km2 – dziesięciokrotnie mniejszej niż w Polsce. Jeszcze znakomicie mniej zaludniony jest środek i północ prowincji. Składa się z trzech regionów geograficznych: mocno zaludnionej Doliny Wielkich Jezior i Doliny Rzeki św. Wawrzyńca; największej Tarczy Kanadyjskiej, wyżynnej z wąwozami, zalesionej, z małymi jeziorami i rzekami oraz Niziny Zatoki Hudsona podmokłego terenu z bagnami. Na uwagę zasługują cztery wielkie jeziora, które częściowo leżą na terenie prowincji: Jezioro Górne, drugie co do wielkości na świecie o powierzchni 82 tys. km2 (ponad ¼ powierzchni Polski), Huron o powierzchni niemal 60 tys. km2, Erie niemal 26 tys. km2 i Ontario niemal 20 tys. km2. Same te jeziora to prawie 2/3 powierzchni Polski.
Ottawa
Nad jeziorami
Zdjęcia:
- Obraz LuisValientez Pixabay
- Obraz makenbachz Pixabay
- Obraz Jeff Leonhardtz Pixabay
- Obraz David Markz Pixabay
- Obraz Petraz Pixabay
- Obraz Yinan Chenz Pixabay
- Obraz Joe Chiaroz Pixabay
- Obraz stanbalikz Pixabay
- Obraz Charmi Panchalz Pixabay
- Obraz Neil Morrellz Pixabay
- Obraz SILKEz Pixabay
- Obraz ASTemplatesz Pixabay
- Obraz Mike Palmerz Pixabay
- Obraz pixel1z Pixabay
- Obraz Ray Millerz Pixabay
- By BradReeseCom at English Wikipedia – Transferred from en.wikipedia to Commons by Oxyman using CommonsHelper., Public Domain,
- Obraz Richard Furlongz Pixabay
- Obraz ASTemplatesz Pixabay
- Obraz therisez Pixabay
- Obraz purple_sparrow_artz Pixabay
- Obraz James Wheelerz Pixabay
- Obraz PublicDomainPicturesz Pixabay
23. Obraz Jason Pinaster z Pixabay