„11 KOBIET …” - casus zakupów w ekskluzywnym butiku
W kontekście mojej powieści najistotniejsza jest scena zakupów z tego filmu. Znajdźcie mi kobietę, która nie chciałaby wyjść z ekskluzywnego butiku obładowana taką liczbą pakunków z szykowną, wytworną, luksusową, markową i kosztowną garderobą. Znajdźcie mi faceta, który by nie miał marzeń, by kobiecie sprawić taką radość i wprowadzić ją w stan uniesienia. Niemal porównywalny do orgazmu. Znajdźcie mi kobietę, która by nie marzyła, by w najelegantszym domu mody być obsługiwaną niczym brytyjska królowa. A gdy spełniane są aż tak wydawać by się mogło nierealne marzenia, to… „i wszystko się może zdarzyć”. Ba, ale to nie zawsze jest takie proste. Rodeo Drive to ulica w Beverly Hills hrabstwa Los Angeles. Tam miała miejsce scena zakupów z Pretty Woman. Chyba nie ma na świecie ulicy, która by skupiła na tak krótkim odcinku aż tyle butików z luksusową garderobą, kosmetykami czy biżuterią. Swoje sklepy mają tam między innymi: Giorgio Armani, Bulgari, Burberry, Cartier, Chanel, Christian Dior, Dolce & Gabbana, Escada, Fendi, Hugo Boss, Gucci, Lacoste, La Perla, Louis Vuitton, Max Mara, Michael Kors, Ralph Lauren, Prada, Roberto Cavalli, Salvatore Ferragamo, Stuart Weitzman, Tiffany & Co., Van Cleef & Arpels, Versace czy Yves Saint-Laurent. Wymieniłem nie więcej niż 1/3 znanych marek, które mają tam siedzibę. Ale do większości nie można wejść bezpośrednio z ulicy. Trzeba się wcześniej umówić. Wejście tylko dla tych, których stać na zakupy, a nie dla przypadkowych oglądaczy. Choć w każdym z luksusowych butików pracuje super profesjonalna obsługa, to jest ona nastawiona na majętnych klientów, tych którzy zostawią w nim gruby zwitek banknotów. Doskonale wyszkolona w ocenie klientów. I choć może to brzmi w sprzeczności z profesjonalizmem handlowca to raczej nie należy się spodziewać estymy i zaangażowania z jej strony jeżeli nie wyglądamy na wiele zer na koncie.
Pretty Woman pojawia się w pierwszym rozdziale z cyklu Bibiana Isabelle w pierwszej części tomu Czerwiec.
„– Oglądałaś Pretty Woman?
– Chyba tak, ale nie pamiętam. I chyba nie lubię tego typu filmów.
– To obejrzymy go wieczorem. Gwarantuję, że dziś polubisz. A na razie chcę, byś poczuła się jak Julia Roberts przy drugim podejściu do zakupów. Ja chcę się poczuć jak Richard Gere. I w tej roli, zapewniam cię, będę się czuł rewelacyjnie.”
Strona 68
„– Oglądała pani film Pretty Woman?
– Tak, ale dlaczego zadaje pan takie pytania?
– Proszę sobie dokładnie przypomnieć dwie sceny z tego filmu. Nie chciałbym, by moja towarzyszka poczuła się u państwa jak Julia Roberts w pierwszej scenie zakupowej. Mam życzenie i nadzieję, że nasze zakupy będą dużo przyjemniejsze i bardziej korzystne dla wszystkich stron niż w drugiej sławetnej scenie zakupowej. Czy jasno się wyraziłem?
– Tak, proszę pana. Czy mam poprosić koleżankę, by nam pomogła?
Magia pieniądza jest wielka. Zmienia ludzi. Sprzedawczyni natychmiast stała się kimś innym – najlepszą przyjaciółką w doradzaniu i robieniu zakupów. Również magia stanowczości i ustanowienia hierarchii miała wpływ na zmianę jej podejścia.”
Strona 70
Ktoś złośliwie mógłby stwierdzić, że Marcin po prostu kupował Bellę. Ale tak nie było. Po pierwsze przeczy temu cała ich wieloletnia znajomość, którą nawet można nazwać przyjaźnią. A przede wszystkim marzeniem Marcina było by Bella znalazła się w świecie, o którym nigdy nie mogła marzyć, na który nie miała najmniejszych szans. To Marcinowi sprawiało większą radość i rozkosz niż cokolwiek innego. No może porównywalną rozkosz.
Nie daleko będziemy od prawdy, jeśli stwierdzimy, że Marcin planując zakupy dla Belli na Moliera2 wzorował się na tych z filmu Pretty Woman.
„– Bella, mam taką propozycję. Teraz relaks na kanapie przy Pretty Woman i czymś mocniejszym. Chyba że jesteś głodna, ale wolałbym abyśmy zjedli trochę później i trochę w innej scenerii.
– Jestem za. Teraz mogę obejrzeć nawet Pretty Woman.”
„– Bella, kilka uwag do filmu. Główna bohaterka jest prostytutką. Dziś stwierdziłaś, że potraktowałem cię jak kurwę. Nie chcę więc, byś odbierała ten film jak jeden do jednego. Gwarantuję ci, że nikt nie potraktuje cię tak źle jak jego bohaterkę. I najważniejsze ten film kończy się happy endem typu miłość po grób. Pamiętaj, że to nam na szczęście nie grozi.”
Strona 83
Jeżeli do zakupów inspiracją był film Pretty Woman i przebiegały niczym scenariusz z tego filmu to nieodzownym się stało, by po nich bohaterowie obejrzeli ten film. A dlaczego Marcin poczynił przed jego wspólnym obejrzeniem te kilka uwag to ci co czytali książkę doskonale wiedzą. A tym co nie czytali pozostaje po nią sięgnąć. Nie będą żałować.
Pretty Woman – film i piosenka
Pretty Woman to amerykański film z 1990 roku z gatunku komedia romantyczna z Julią Roberts i Rachardem Gere w rolach głównych. Film doskonale znany, więc nie ma potrzeby by więcej o nim pisać. Julia Roberts była nominowana jako pierwszoplanowa aktorka do Oskara za rolę w tym filmie i w tej samej kategorii zdobyła Złoty Glob. Tytuł filmu został zaczerpnięty z piosenki Roya Orbisona z 1964 roku Och, Pretty Woman. Ta piosenka jest jedną z tych, które tworzą ścieżkę dźwiękową do filmu.