Wojna Państwa Rose w „11 KOBIET …”
„– Tak. Boję się o ciebie, czy pod wpływem złych emocji i chęci zemsty nie narobisz sobie jeszcze więcej kłopotów i nie spowodujesz następnych negatywnych wydarzeń.
– Następne negatywne wydarzenia są pewnikiem. Staram się do nich przygotować i je zminimalizować.
Najwyraźniej zapowiadała się wojna państwa Rose. Najwyraźniej facet Anny musiał nagrabić sobie na maksa. I najwyraźniej musiało tu chodzić o zdradę, ewentualnie – co było dużo mniej prawdopodobne – o przekręt z jej kasą.”
Pierwszy rozdział z cyklu „Anna”, strona 212, Tom „Czerwiec”, część I
Wojna Państwa Rose to frazeologiczne określenie na bezpardonową walkę pomiędzy byłymi małżonkami, bądź partnerami, w której nakręca się spirala nienawiści, chęci odwetu i zemsty. Emocje górują nad pragmatyką i logicznym myśleniem. A końcowy efekt bywa tragiczny dla obu stron. Właśnie przed takim scenariuszem Marcin przestrzegał Annę. Samemu na ogół nie widzi się zaślepienia na własne złe emocje wywołane doznaną krzywdą. Również nie słyszy się obiektywnych zewnętrznych rad. Czasami skutkuje okazana uważność, bycie z kimś, delikatne tonowanie złych emocji oraz okazywanie ciepłych uczuć, ale nie współczucia. To trudne zadanie starał się Marcin zrealizować. Nie jako zadanie, a wraz z narastającymi w nim gorącymi uczuciami do Anny.
Film Wojna Państwa Rose
- Jak łatwo przejść od euforycznej miłości do najokrutniejszej nienawiści.
- Ten film mnie bawi. Bo niestety tak często wygląda życie, choć tu jest przerysowane, ale zapewne niedoszacowane w stosunku do niektórych przypadków.
- Kathleen Turner w tym filmie jest rewelacyjna, a zarazem zabójczo seksowna.
To moje osobiste podsumowanie filmu.
Wojna Państwa Rose to amerykańska satyryczna czarna komedia z 1989 roku, oparta na powieści Warrena Adlera z 1981 roku pod tym samym tytułem, wyreżyserowana przez Danny DeVito. Film opowiada historię zamożnej pary, która jest pozornie idealnym małżeństwem. Kiedy ich małżeństwo zaczyna się rozpadać, dobra materialne stają się centrum skandalicznej i gorzkiej bitwy rozwodowej.
W filmie występują Michael Douglas, Kathleen Turner i Danny DeVito . Tych Troje aktorów pracowało wcześniej razem przy Miłość, szmaragd i krokodyl i jego kontynuacji Klejnot Nilu.
Zarówno w powieści, jak i w filmie nazwisko rodziny małżonków brzmi Rose, a tytuł jest aluzją do bitew między walczącymi domami Yorku i Lancaster, które walczyły o tron angielski w późnym średniowieczu. W Niemczech film odniósł tak ogromny sukces, że jego niemiecki tytuł Der Rosenkrieg stał się synonimem rozwodów o wysokim stopniu konfliktu i jest obecnie regularnie używany w mediach.
Wojna Państwa Rose zarobiła 87 milionów dolarów w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie oraz 73 miliony dolarów na innych terytoriach, co daje łącznie 160 milionów dolarów na całym świecie.
Film to opowieść prawnika. Prawnik Gavin d’Amato (grany przez deVito) jest w swoim biurze i omawia sprawę rozwodową z małomównym klientem. Widząc determinację mężczyzny do rozwodu z żoną, Gavin postanawia opowiedzieć mu historię jednego ze swoich poprzednich klientów, jego osobistego przyjaciela. Sama opowieść jest ciekawa, ma zabawne i jednocześnie tragiczne momenty i jest doskonale zagrana. Wiele osób oglądało ten film, więc im nie opowiem tej historii. Ci co nie oglądali nie przeczytają spojlera. Kończąc swoją historię, Gavin przedstawia swojemu klientowi dwie opcje: albo przystąpić do rozwodu i stanąć w obliczu przerażającej krwawej łaźni w sądzie, albo wrócić do domu, do żony, aby właściwie rozstrzygnąć spory. Klient wybiera to drugie.