Maciej Dziewięcki

Carpaccio z polędwicy wołowej z płatkami parmezanu i oliwą truflową

Carpaccio z polędwicy wołowej z płatkami parmezanu i oliwą truflową jest rewelacyjną przystawką. Szczególnie jeżeli w planach mamy wielodaniowy obiad. Lekka, wyśmienicie smakująca i zaostrzająca apetyt.
Carpaccio z polędwicy wołowej z płatkami parmezanu i oliwą truflową
Carpaccio z polędwicy wołowej

Carpaccio z polędwicy wołowej z płatkami parmezanu i oliwą truflową w „11 KOBIET …”

„Po długich dyskusjach w końcu zdecydowaliśmy się na trzy dania pierwsze: carpaccio z polędwicy wołowej z płatkami parmezanu i oliwą truflową, sałatkę z rukoli z gotowaną gruszką, gorgonzolą i orzechami włoskimi oraz zupę toskańską na bazie pomidorów i świeżej bazylii.”

Pierwszy rozdział z cyklu „Agata”, strona 275, część I tomu „Czerwiec”

Carpaccio z polędwicy wołowej było jednym z trzech dań pierwszych jak to określił Marcin, podczas lunchu z Agatą w Casa Italia na Świętojerskiej po zwiedzaniu warszawskiej Starówki. Można by powiedzieć, że jedną z dwóch przystawek i jedną klasyczną przystawką. Carpaccio w tomie „Czerwiec” pojawia się trzykrotnie. Carpaccio z łososia Marcin przyrządzi u siebie w domu dla Anny. Carpaccio z tuńczyka również u siebie w domu dla swoich pięciu męskich przyjaciół. Zaś Carpacciem z holenderskiej wołowiny będzie się raczył wspólnie z Bellą w knajpie w Edamie podczas ich holenderskiego weekendu. To nie przypadek, że ta potrawa pojawia się tyle razy. 

Carpaccio

Carpaccio to danie kuchni włoskiej z surowego mięsa serwowane zazwyczaj jako przystawka.

Tradycyjnie przygotowywane jest z wołowiny, współcześnie także z cielęciny, łososia lub tuńczyka, jako bardzo cienko pokrojone lub rozbite mięso. Mięso w carpaccio jest zazwyczaj polane oliwą, sokiem z cytryny, czasem przyprawiane szalotką, kaparami, a podawane z dodatkami – sałatami i cienko pokrojonymi serami, np. parmezanem, a także białą truflą.

Danie, którego podstawą jest piemoncka specjalność carne cruda all’albese, jest stosunkowo młode, bo zostało wynalezione w 1963 roku przez Giuseppe Ciprianiego, założyciela Harry’s Bar w Wenecji. Pierwotnie przygotował danie dla hrabiny Amalii Nani Mocenigo, kiedy dowiedział się, że lekarze zalecali jej spożywanie surowego mięsa. Danie zostało nazwane carpaccio na cześć Vittore Carpaccio, renesansowego weneckiego malarza znanego z charakterystycznych czerwonych i białych tonów w swoich pracach.

Obecnie nazwą carpaccio w rozszerzonym znaczeniu często określa się jakiekolwiek cienko pokrojone mięso, ryby, owoce morza (ośmiornica), warzywa (w Polsce najczęściej buraki z orzechami włoskimi) (przeważnie zaprawione cytryną lub octem, oliwą, solą i pieprzem), a nawet owoce – np. deser waniliowy z gruszkami. Carpaccio jest też popularną przystawką w Friuli i Słowenii, podawaną z rukolą i plastrem cytryny, z parmezanem oraz tostem francuskim.

Carpaccio z polędwicy wołowej

Z założenia miałem publikować tylko przepisy na dania, które bohaterowie samodzielnie przyrządzali, a nie jadali w knajpach. Tu zrobię wyjątek.

Składniki:

200 g surowej polędwicy wołowej

40 g parmezanu w płatkach (nie tartego)

2 łyżki kaparów z zalewy – około 20 g

4 łyżki oliwy truflowej – 40 g

4 łyżki świeżo wyciśniętego soku z cytryny

mała garść sałaty rukoli

przyprawy: po 1/4 łyżeczki soli i pieprzu

Przepis

Carpaccio najlepsze jest przygotowane jeszcze tego samego dnia od „zdobycia” mięsa. Nie powinno się go trzymać w lodówce dłużej niż dwa dni. W temperaturze 4°C.

Kawałek polędwicy wołowej oczyszczamy z zewnętrznej błonki. Aby ułatwić sobie krojenie polędwicy na bardzo cienkie plasterki, można umieścić ją na 30-40 minut w komorze zamrażalnika. Polędwica ma się tylko lekko przymrozić z zewnątrz, co ułatwi krojenie. Polędwicę kroimy w poprzek włókien. Dobrej jakości, świeża polędwica wołowa jest tak delikatna, że nawet krojona trochę grubiej będzie się rozpadała i praktycznie rozpływała w ustach. Oczywiście, im cieniej krojona, tym lepiej.

Plasterki polędwicy wołowej układamy na półmisku wcześniej polanym połową mieszanki dobrej jakości oliwy i soku z cytryny z odrobiną świeżo mielonego pieprzu. Najlepiej najpierw cztery łyżki oliwy wymieszać w miseczce z czterema łyżkami świeżo wyciśniętego soku z cytryny oraz ze świeżo zmielonym pieprzem. Drugą połową mieszanki oblewamy plasterki polędwicy.

Pomiędzy kawałki mięsa wkładamy cienko krojone plasterki Parmigiano Reggiano. Półmisek dekorujemy kaparami z zalewy oraz świeżymi listkami sałaty rukoli. Na koniec jeszcze szczypta soli oraz świeżo mielony pieprz.

Kapary można w ostateczności zamienić na oliwki Kalamata lub marynowane grzybki albo cebulki szalotki.

Carpaccio smakuje najlepiej, gdy jest schłodzone. Przed podaniem schładzamy je w lodówce na minimum 30 minut.

Smacznego!

Spodobało się - udostępnij

Newsletter

Mój newsletter to najlepszy sposób by nie przegapić niczego co dzieje się wokół „11 KOBIET …” i co ma do powiedzenia autor powieści. 

Przeczytaj z cyklu Jeść, pić ...

Zupa z owocami morza i rybami

Zupa z owocami morza i rybami

Zupa rybna czy z owoców morza w Polsce nie należy do tych najbardziej popularnych. Są regiony świata gdzie te zupy należą do specjalności tamtejszych kuchni

Sosy do steków

Sosy do steków

Sosy do mięs wzbogacają doznania smakowe. Niektóre mięsne potrawy nie występują inaczej niż tylko w sosie lub z sosem. A steki? Steki same w sobie

rzeczywistość miesza się z fantazją

zapisz się do newslettera

Mój newsletter to najlepszy sposób by nie przegapić niczego co dzieje się wokół „11 KOBIET …” i co ma do powiedzenia autor powieści.